Sign In

Committees

TLA committees are made up of TLA board members and others working in BC's coastal forest industry. Committee members bring their knowledge and experience to the table to help the TLA achieve its advocacy goals.


Aboriginal Affairs Committee

Matt Wealick (Chair) 
Spa:th Strategies
Mike Richardson (Alt. Chair) 
Tsibass Construction
Bill Nelson
Holbrook Dyson Logging Ltd.
John McLaughlin
Jaymack Consulting
Rachelle Burt 
MNP LLP
Howie McKamey
The Goat Group 
Victor Godin 
Starting Over BC
Corby Lamb
Capacity Forest Management
Larry Spencer
Probyn Log
Guy Wright
K'omoks First Nation
Jacqui Beban
Nootka Sound Timber Co. Ltd.
 


Communications Committee

Dorian Uzzell (Chair) 
Wahkash Contracting Ltd.

Brian Mulvihill
Finning (Canada)
Jacqui Beban
Nootka Sound Timber Co. Ltd.
Keri Ardell
Ch-ihl-kway-uhk Forestry Ltd.
Sig Kemmler
Alternative Forest Operations Ltd.
Aaron Service
Peninsula Logging Ltd.
George Lambert
T-MAR Industries Ltd.
Mike Richardson
Tsibass Comstruction Ltd.
Bill Nelson
Holbrook Dyson Logging Ltd.
Kathy Fowler
Westerra Equipment
   


Editorial Board Committee

Dorian Uzzell (Chair)
Wahkash Contracting Ltd.
Jacquie Beban (Alt. Chair) 
Nootka Sound Timber Co. Ltd.
Mike Richardson
Tsibass Construction Ltd.
Bill Nelson
Holbrook Dyson Logging Ltd.
Brian Mulvihill
Finning (Canada)
Jim Girvan
M.D.T. Lts.
Chris Duncan
MNP LLP
Wayne Lintott
Interior logging Association


Education Committee

Dave McNaught (Chair)
Seaspray Log Scaling
Mike Richardson (Alt. Chair)
Tsibass Construction
John Gregson
Copcan Contracting
Bill Nelson
Holbrook Dyson Logging
Sean Heard
Mount Sicker Lumber
Ryan Dvorak
Alberni District Secondary School
Jason Kerluck
Carihi Secondary School
Lawrence Van De Leur
Ritchie Bros. Auctioneers
Jacqui Beban 
Nootka Sound Timber Co. Ltd.
Paul Mottershead
Vancouver Island University

Events Committee

Mike Richardson (Chair)
Tsibass Construction

Dave McNaught
Seaspray Log Scaling

Brian Mulvihill
Finning (Canada)

Carl Sweet
Inland Group

George Lambert
T-MAR Industries

Lawrence Van De Leur
Ritchie Bros. Auctioneers

Bill Nelson
Holbrook Dyson Logging Ltd.
Jacqui Beban
Nootka Sound Timber Co. Ltd.


Forestry Committee

Doug Sladey (Chair)
Sladey Timber
Clint Parcher (Alt. Chair)
Coastland Wood Industries
Howie McKamey
The Goat Group
Jacqui Beban
Nootka Sound Timber Co. Ltd.
Wayne Lintott
Interior Logging Association
Mike Richardson
Tsibass Construction
Adam Wunderlich
Fall River Logging Ltd.
Mark Ponting
Ponting Logging & Grade Ltd.
Bill Nelson
Holbrook Dyson Logging Ltd.
Lawrence Van De Leur
Ritchie Bros. Auctioneers
Aaron Service
Peninsula Logging Ltd.
Dorian Uzzell
Wahkash Contracting Ltd.
Todd Chamberlain
 
Zolie Schafer
Ty Froest Servies Limites

Membership & Affinity Committee

Tim Lloyd (Chair)
Forestech Equipment Ltd.
George Lambert (Alt. Chair)
T-MAR Industries Ltd.
David Brandt
Johnstone's Benefits
Ben Fitzpatrick
JLT Canada

Carl Sweet
Inland Group

Peter Pringle
JLT Canada
Sig Kemmler
Alternative Forest Operations
Steve Hicks
JLT Canada
Mike Richardson
Tsibass Construction Ltd.
Bill Nelson
Holbrook Dyson Logging Ltd.
Jacqui Beban
Nootka Sound Timber Co. Ltd.
 

Pricing & Marketing Committee

Barry Simpson (Chair)
Oceanview Forest Products Ltd.
Clint Parcher (Alt. Chair)
Coastland Wood Industries
Mike Richardson
Tsibass Construction Ltd.
Duncan Chisholm
A & A Trading Ltd.
Terry Basso
Probyn Log Ltd.
Ryan Stanyer
Westshore Specialties Ltd.
Mike Greig
 
Angus Allison
A.P.A. Enterprises Ltd.
Bill Nelson
Holbrook Dyson Logging Ltd.
Jacqui Beban
Nootka Sound Timber Co. Ltd. 
Ron Andersen
Canadian Overseas Log & Lumber Ltd.
Ray Luchkow
   


STIR Committee (Safety Training & Industrial Relations)

Adam Wunderlich (Chair)
Fall River Logging Ltd.
Mike Richardson
Tsibass Construction Ltd.
Bill Nelson
Holbrook Dyson Logging Ltd.
Jacqui Beban
Nootka sound Timber co. Ltd.
Chad Robinson
J.R. Contracting Ltd.
Wayne Lintott
Interior Logging Association
Cherie Whelan
BC Forest Safety Council
Roger Whittaker
PR Marine Surveyors
Dorian Uzzell
Wahkash Contracting Ltd.
Todd Chamberlain